SNR 2022 Overall Committee Structure

Symposium President:
Mauricio Castillo

Program President:
Christine Glastonbury

Honorary Presidents:
To be named

Symposium Leaders

Head & Neck:
Jenny Hoang, USA & Australia

Brain:
Noriko Salomon, USA & Japan

Non-Anatomic Imaging:
Max Wintermark, USA & Switzerland

Spine:
Orlando Ortiz, USA & Puerto Rico

Pediatrics:
Thierry Huisman, USA & Switzerland

Vascular Interventional:
Timo Krings, Canada & Germany

Hot Topics:
Christopher Hess, USA

World Federation Ambassadors

American Society of Head and Neck Radiology

American Society of Neuroradiology

American Society of Pediatric Neuroradiology

American Society of Spine Radiology

Asian Oceanian Society of Neuroradiology and Head & Neck Radiology (AOSNHNR)

Australian and New Zealand Society of Neuroradiology

Austrian Society of Neuroradiology

Sociedade Brasileira De Neurorradiologia Sociedade

British Society of Neuroradiologists

Bulgarian Society of Neuroradiology & Head and Neck Radiology

Croatian Society of Neuroradiology

Cyprus Society of Neuroradiology

The Egyptian Society of Neuroradiology

European Society of Neuroradiology

French Society of Neuroradiology

German Society of Neuroradiology

Neuroradiology Chapter of Hellenic Radiology Society

Indian Society of Neuroradiology

Israel Society of Neuroradiology

Italian Society of Neuroradiology

The Japanese Society of Neuroradiology (JSNR)

Korean Society of Neuroradiology

Latvian Association of Neuroradiology

Norwegian Neuroradiological Society

Pan-Arabic Federation of Neuroradiology

Portuguesa De Neuroradiologia

Neuroradiological Society of Taiwan

Romanian Society of Neuroradiology and Interventional Radiology (SNRIR)

SERBIAN Society of Neuroradiology

SILAN Society of Neuroradiology

South African Society of Neurological Imaging (SASNI)

Spanish Society of Neuroradiology

Swedish Society of Neuroradiology

Swiss Society of Neuroradiology

Turkish Society of Neuroradiology

Neuroradiology Chapter of Association of Radiologist of Ukraine

Scientific Committees

Head & Neck (Yoshimi Anzai, Deborah Shatzkes, Benjamin Huang, Ilona Schmalfus)

Spine (Gaurav Saigal, Lubdha Shah, Carlos Zamora, Peter Kranz)

Spine Intervention (Adam Flanders, Wende Gibbs, Amish Doshi, Jeffrey Stone, Vinil Shah)

Brain (Niki Farid, Carlos Torres, Achala Vagal, Maria Vittoria Spampinato)

Pediatrics (Guilio Zucoli, Zoltan Patay, Tina Young Poussaint, Erin Simon Schwartz)

Vascular Intervention (Joshua Hirsch, Sapna Rawal, Monica Pearl, Orlando Diaz)

Functional (non-anatomic imaging) (Haris Sair, Ana Franceschi, Osamu Sakai, Girish Fatterpekar)

Hot Topics (AI, ML, etc.) (Greg Zaharchuk, Jay Pillai, Shen-Che Hung, Yvonne Lui)

Regional Advisory Board & Case of the Day Committee

Jacqueline Bello
Claudia Kirsch
Christopher Filippi
Pia Sanelli
Doug Phillips
Alireza Radmanesh
Tim Shepherd

Consultants to the Presidents

Europe:
Turgut Tali (Turkey)
Mario Muto (Italy)
Majda Thurner (Austria)
Pia Sungdren (Sweden)
Alex Rovira (Spain)
Andrea Rossi (Italy)
Beatriz Brea (Spain)
Ana Ramos (Spain)
Nuria Bargallo (Spain)
Alessandra Biondi (France)
Alain Bonafe (France)
Joana Ramalho (Portugal)
Luisa Biscoito (Portugal)
Harriet Thoeny (Switzerland)
Alexandra Borges (Portugal)
Jan Casselman (Belgium)
Minerva Becker (Switzerland)
Frank Pameijer (Netherlands)
Roberto Maroldi (Italy)

The Americas:

South America:
Enrique Carrete (Brazil)
Lazaro Amaral (Brazil)
Claudia Leite (Brazil)
Fatima Aragoa (Brazil)
Renato Hoffman Nunez (Brazil)
Andres Arbelaez (Colombia)

North America:
Laurie Loevner (USA)
Josh Hirsch (USA)
David Yousem (USA)
Carolyn Meltzer (USA)
Cally Robson, (USA)
Soonmee Cha (USA)
Kieran Murphy (UK)
Javier Villanueva-Meyer (USA)

Asia:
Eastern Asia:
Yukonori Korogi (Japan)
Kei Yamada (Japan)
Sang Joon Kim (S. Korea)
Byung Moon Kim (S. Korea)
Eldom Toh (Taiwan)
Wan Yuo Guo (Taiwan)
Sandy Chen (Taiwan)

Central & South Asia:
Supreeta Arya (India)

Southeast Asia:
Vincent Chong (Singapore)
Julian Goh (Singapore)
Ann King (Hong Kong)
Henry Mak (Hong Kong)
Anil Ahuja (Hong Kong)

Australia & New Zealand:
Jennifer Sommerville (Brisbane)
Andy Whyte (Perth)
Sandeep Bhuta (Brisbane)
Con Phatouros (Perth)
Andrew Thompson (Perth)

Africa:
Leo Van Rensburg (South Africa)

Russia:
Valerie Kornienko (Moscow)

President SNR 2026: Tarek Yousry (England)